Інформація

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ РОБОТИ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Тиждень безпеки дорожнього руху
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
З 15.05 - 21.05 2023 р. в ДНЗ «Тетіївське ПТУ» пройшов Тиждень безпеки дорожнього руху, мета якого залучення здобувачів освіти до вивчення та дотримання Правил дорожнього руху, безпечної поведінки на вулицях міста, заміських дорогах, у транспорті.
Створюємо безпечний світ власними руками й власними знаннями дотримуємось правил дорожнього руху!
Життя – це найдорожчий скарб. Та в дитинстві і юності ми не розуміємо, що ним треба дорожити і здоров'я берегти. В цей час майбутнє уявляється безхмарним, а життя – безкінечним. Та насправді це не так, мить - і яскраві фарби радості змінюються на сумні відтінки біди. А щоб цього не сталося, потрібні знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації, і, головне, чітко їх дотримуватись.
Тому традиційно в нашому училищі проводиться Тиждень безпеки дорожнього руху, метою якого є профілактика дорожньо-транспортного травматизму за участю здобувачів освіти та усвідомлення необхідності вироблення навичок дотримання правил поведінки на дорозі.
В рамках 7 Глобального Тижня безпеки дорожнього руху класними керівниками, майстрами виробничого навчання разом з інженером з охорони праці Валентиною СЛЮСАРЕНКО та викладачем Олегом РАТУШНИМ були проведені тематичні бесіди на теми «Правила для пішоходів», «Учасники дорожнього руху та умови безпеки пішоходів», «Безпека дорожнього руху – це життя!», «Безпечна дорога додому».
Здобувачі освіти протягом Тижня мали можливість створити алгоритм дій при ДТП та дійшли висновку, що знання правил дорожнього руху, уважність, обережність на дорогах – це запорука власної безпеки. У період війни питання безпеки громадян, у тому числі на транспорті та дорогах, набуло вагомого змісту. На фоні воєнних подій патрульними спостерігається часте ігнорування правил дорожнього руху, як з боку водіїв, так і інших учасників. Трагічним фактом залишається і той, що в аваріях продовжують гинути діти. Вся робота впродовж Тижня була спрямована на підвищення поінформованості учасників освітнього процесу про негативні наслідки дорожньо-транспортних пригод та стимулювання дій, спрямованих на усунення основних факторів ризику дорожньо-транспортного травматизму. Проведення Тижня показало, що здобувачі освіти в достатній мірі знають Правила дорожнього руху, володіють навичками поведінки на вулиці, дорозі, вміють знайти вихід з будь-якої ситуації, пов’язаної з дорожнім рухом. Тиждень поглибив знання у відповідній сфері, сприяв розвитку практичних навичок, поглибленню знань Правил дорожнього руху.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Всесвітній день гігієни рук
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Щорічно 5 травня за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук. Дата цього заходу обирається не випадково : 5 день, 5 місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини. Оскільки рука є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань.
Всесвітній день гігієни рук започатковано, щоб нагадати про важливість рук задля збереження життя та здоров’я мільйонів людей та підкреслити важливість гігієни рук, як в галузі охорони здоров’я, так і в повсякденному житті. На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров’я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран, вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмітози тощо.
Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони,письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, вимикачі світла, дверні ручки та багато інших предметів повсякденного користування.
Гігієна рук – це часто перша лінія захисту проти нових і виникаючих стійких до антибіотиків інфекцій, що передаються через брудні руки, більшість з яких можна запобігти при простому дотриманні гігієни рук.
В ДНЗ «Тетіївське ПТУ» інженером з охорони праці Валентиною СЛЮСАРЕНКО проведена тематична бесіда із здобувачами освіти, як правильно та в яких випадках проводити гігієнічну обробку рук в повсякденному житті з використанням миючих засобів:
- на початку та в кінці дня,
- перед приготуванням, прийомом та роздачею їжі,
- після відвідування туалету,
- перед прийомом ліків,
- перед обробкою ран,
- після контакту з брудними предметами,
- після контакту з тваринами,
- після контакту з будь-якими біологічними рідинами, та в інших випадках.
Під час миття рук надзвичайно важливо дотримуватися певних правил:
Потрібно намочити руки, нанести мило, ретельно потерти долоні,кінчити пальців, зап’ястя, не менше 3 хвилин. Важливо пам’ятати, що вода і звичайне мило не вбиває мікроорганізми, тому ефективність миття залежить лише від того наскільки ретельно ви трете долоні. Але навіть цей процес, якщо він зроблений правильно, допомагає видалити до 90% мікробів з рук. Отже мийте руки правильно. Бережіть себе і своє здоров’я.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Всесвітній день охорони праці відзначається 28 квітня. Це свято започаткувала Міжнародна організація праці (МОП), яка вирішила розширити масштаби своєї діяльності з просуванням ідеї охорони праці в сучасному суспільстві.
Метою Дня охорони праці є привернути увагу світової громадськостi до масштабів проблеми, виявити на скільки створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню смертності на робочих місцях.
В навчальному закладі приділяється велика увага охороні праці. Розроблені інструкції з охорони праці по видах робіт, по професіях, при заняттях спортом та фізичною культурою, з безпеки життєдіяльності, загальноучилищні інструкції та інші.
Своєчасно проводиться навчання з охорони праці. Майстри виробничого навчання, класні керівники проводять із здобувачами освіти інструктажі, які належним чином фіксуються в журналах проведення інструктажів з питань охорони праці, а також на постійній основі ведуться роз'яснювальні бесіди та виховні заходи щодо питань безпеки.
Постійно надаються рекомендації щодо забезпечення належних та безпечних умов праці на робочих місцях в умовах збройної агресії, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків під час виробничої діяльності, ознайомлення з правилами поведінки в ситуаціях, що загрожують життю та здоров’ю працівника.
Пам’ятаймо завжди, дотримання законодавства у сфері охорони праці та виробничої безпеки стане запорукою збереження найціннішого – людського життя, що дасть змогу дітям рости у повноцінних сім’ях і бути щасливими.


_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
22 квітня – Всесвітній День Землі

Це свято єднає народи планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа.
Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, це свято чистої Води, Землі і Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишього середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. День Землі – це нагадування про екологічні катастрофи, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв'язання екологічних проблем. Україна прагне стати повноцінним учасником передових світових процесів і реформування економіки з урахуванням екологічних аспектів. Дбайливе ставлення до природи, навколишнього середовища – важливий крок на цьому шляху. У цей день кожен з нас може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища : очистити від сміття прилеглу територію, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на один день від використання автомобіля.
У День Землі, в різних країнах, за традицією, звучить Дзвін Миру, закликаючи людей Землі докласти всіх зусиль для захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому.
Дзвін Миру – символ мирного життя та дружби, вічного братерства і солідарності народів. І в той же час – це заклик до дії в ім'я збереження миру і життя на Землі, збереження Людини і Культури.
Перший Дзвін Миру був встановлений в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку в 1954 році. Він відлитий з монет, які пожертвували діти всіх континентів і є символом глобальної солідарності людей на Землі. В нього, також, вплавлені ордени і медалі, інші почесні відзнаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні говорить: «Хай буде спільний мир у всьому світі».
Щорічно, в заходах, присвячених Дню Землі, беруть участь понад 1 мільярд людей, які проживають у 192 країнах світу, що робить цей день найбільш громадським святом у світі.
_____________________________________________________________________________________________________________
Всеукраїнська акція "Відновимо ліси разом"
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Наша планета являє собою єдиний організм, в якому, як і в людському організмі, абсолютно немає нічого зайвого. Кожен його елемент важливий, гармонійно підтримує і наповнює життям і своїм неповторним різноманіттям все навколо. Ліси на нашій Землі займають майже третину всієї суші нашої планети. Виконуючи життєво важливі екосистемні функції вони також є і будинком, і джерелом засобів до існування для безлічі людей. За даними сучасної статистики у світі налічується понад 1,6 млрд. людей, які безпосередньо залежать від здорового стану лісів, до їх числа входять близько 2-х тис. корінних народів і народностей, які невід’ємно пов’язали свій побут, культуру і світосприйняття з унікальними багатствами лісу.
Ліс є частиною культурно-історичного середовища, під впливом якого формуються культура і звичаї цілих народів, ліс – джерело роботи та матеріального благополуччя значної частини населення. Він забезпечує деревиною і продуктами її переробки, харчовими і лікарськими ресурсами та іншими матеріальними цінностями.
Ліс – диво природи! Важливий і незамінний елемент біосфери, регулятор клімату, постійно діючий фільтр повітря.
Наша країна по праву вважається однією з найзеленіших держав світу – майже 40% України займають ліси. Та які ліси! Корабельна сосна і кедр, берези і ялини… Ліс є джерелом сили і могутності українців. Дух народу, його вікова історична основа міцно пов’язані з феноменом лісу. Виробництво і побут, первинні витоки культури українського народу - «лісове походження». Житло, домашнє начиння, знаряддя праці та бою, їжу та одяг, дитячі колиски та жіночі прикраси – всім цим забезпечував людей ліс. Дійсно, ліс без жодних перебільшень можна назвати «зеленим золотом». Ліс дає людині універсальну сировину – деревину, яка має застосування в багатьох галузях промисловості: паливній, хімічній, легкій; дерево традиційно використовується для будівництва, в побуті – для виготовлення предметів домашнього вжитку.
З початку повномасштабного вторгнення росії в нашу країну, ворогом нанесено значних збитків екосистемі України, в тому числі і лісам. Спалено,спотворено, змішано із землею значну частину українських лісів. Але наш народ незламний! За кожне знищене ворогом дерево ми посадимо 10 нових. Ми обов'язково відновимо нашу країну - всі будівлі, об'єкти, котрі знищив ворог, ми відбудуємо і вони будуть ще кращими. До цього нас зобов'язує, як наш обов’язок, так і становище в якому перебуває наша країна через російську агресію. Ми маємо підтримувати економіку нашої держави та робити все, щоб країна мала здорові та високопродуктивні ліси. Стати не лише свідком, а й учасником відновлення лісів може кожен бажаючий. Посадивши хоч одне дерево, ми долучаємося до відновлення українських лісів та виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Правила поведінки під час ожеледиці
Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте у колінах, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку під час ожеледиці, тому виходь із будинку повільно. У разі порушення рівноваги швидко присядьте — це найбільш реальні шанс утриматися на ногах.
Падайте із мінімальної шкодою для свого здоров’я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння зберіться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться — удар, спрямований на вас, зменшиться.
Не тримайте руки в кишенях: це збільшує можливість не тільки падіння, а й важких травм, особливо переломів.
Обходьте люки: як правило, вони покриті льодом. Крім того, люки можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.
Ідучи тротуаром, не проходьте близько до проїжджої частини дороги. Це небезпечно, адже є ризик підсковзнутися і впасти під колеса автомобіля, що проїжджає. Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці, пам’ятайте, що через ожеледицю значно збільшиться відстань гальмівного шляху.
Якщо ви впадете і через деякий час відчуєте біль у голові й суглобах, нудоту – терміново зверніться до лікаря.
Обережно: бурульки!
Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі — сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із похилим дахом) та великих деревах.
У період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки та біля високих дерев.
Спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів.
Необхідно триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху.
У жодному разі не заходьте за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.
Правила поведінки на водоймах покритих льодом.
Категорично забороняється дітям грати на незміцнілому льоду.
Небезпечно бути біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.
На льоду краще мати при собі знаряддя безпеки (лижі, мотузку, палицю).
Обходьте місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.
Переходьте річку тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути не менше за 15—20 см.
Катайтесь на ковзанах лише в перевірених та обладнаних для цього місцях. Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, негайно повертайтесь на берег. Не біжіть, відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.
Пам’ятайте про власну безпеку, бережіть себе!

Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО
________________________________________________________________________________________________________________
План евакуації учасників освітнього процесу у рази виникнення надзвичайної ситуації
Уміння правильно оцінити ситуацію та знати порядок дій є дуже важливим для кожної людини, а особливо – для працівників закладів освіти. Просимо всіх ознайомитися з діями та планом евакуації учасників освітнього процесу у разі виникнення надзвичайної ситуації.
ДІЇ У РАЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ
Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:
• не торкайтеся у транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівника поліції;
• у присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу й стогонів;
• при погрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
• використайте будь-яку можливість для порятунку;
• якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;
• намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.

ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ БУДІВЛІ
Якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.
• зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
• якомога тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
• не палити;
• не наближатися до дверей та вікон;
• чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
• сховати свої документи та візитні картки.
Пам’ятайте, що одразу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.

ЕВАКУАЦІЯ З БУДІВЛІ
Евакуація з будівлі необхідна не лише під час пожежі, а й землетрусів, повеней та інших надзвичайних ситуацій, якщо будівля закладу освіти є небезпечною для людей, які там перебувають.
Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи визначають, що під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:
• визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони у найкоротший строк;
• ліквідувати умови, які сприяють виникненню паніки. З цією метою працівникам закладів та установ не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;
• евакуацію людей слід починати з приміщення, у якому виникла пожежа, і суміжних із ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку і хворих слід евакуювати в першу чергу;
• у зимовий час на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;
• ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування у небезпечній зоні дітей;
• виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;
• у разі гасіння слід намагатися у першу чергу забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;
• щоб запобігти поширенню вогню, диму, слід утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла.

Правила евакуації для дітей:
Не говори – щоб чути вчителя
Не біжи – щоб не постраждати
Не штовхайся – щоб не постраждали інші
Не повертайся – щоб залишатися в безпеці
Учнів також просять дотримуватися всіх вказівок педагогів та, у разі потреби, на прохання дорослих, допомогти іншим дітям евакуюватися. При прибутті до безпечної зони, не розходитися і залишатися разом із класом.
Правила евакуації для педагогів:
• Евакуація здійснюється за відповідним звуковим сигналом, який, у разі потреби, активує адміністрація або особа, яка виявила пожежу.
• Нагадайте дітям про головну мету евакуації: їхня безпека та правила евакуації: Не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся.
• Закрийте двері та вікна.
• Візьміть з собою шкільний аварійний набір, відро (може бути складним), сумку для швидкої допомоги. *
• Перевірте безпечність маршруту для евакуації.
• Під час евакуації радять об’єднувати два класи, й під час переміщення один вчитель очолює колону, а інший завершує колону дітей двох класів.
• Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.
• Евакуація здійснюється до певного визначеного місця (місце для кожного класу визначається під час тренувальних навчань і не змінюється).
• Після прибуття на визначене місце, перевірте наявність усіх дітей за списком.
• Залишайтеся зі своїм класом і просіть учнів бути разом, бути усім класом разом, нікуди не розходитися.
• Якщо небезпечні умови зникли, здійсніть зворотну евакуацію назад до класів, дотримуючись тих самих правил.

ДІЇ ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД НАСИЛЬНИЦЬКОГО ВТОРГНЕННЯ ТА ЗАГРОЗИ МАСОВОГО НАСИЛЬСТВА
Періодично і в українських школах виникають ситуації, у яких є загроза вторгнення або загроза масових насильницьких дій, де працівники закладу освіти ще можуть керувати ситуацією, хоча б частково, і повідомити про це силовим органам.
Поради для керівництва шкіл:
• Якщо є змога – подайте знак тривоги, але це не повинна бути пожежна сигналізація.
• Слідкуйте за ситуацією і переоцінюйте її.
• Будьте готові передати командування поліції або іншим силовим органам.
• Повідомте всіх, коли небезпека зникла.
• Після інциденту повідомте про обставини учнів та батьків.
Хочемо зазначити, що задля швидкого та оперативного розшуку злочинців, збереження таємниці слідства та інших моментів, варто своє повідомлення для батьків та медіа узгодити з представниками силових структур.
Поради для працівників закладів освіти
• Попередьте інших, щоб вони негайно сховалися та забезпечили безпеку дітей.
• Зберіть учнів всередині безпечного приміщення, якомога далі від загрози.
• Закрийте і замкніть двері ключем (за можливістю). Перемістіть меблі, щоб заблокувати доступ від загрози, за наявності та змоги.
• У разі загрози стрілянини, всі мають швидко лягти на підлогу і за можливості накритися меблями, щоб не бути мішенню.
• Вимкніть світло та всі пристрої, які можуть його подати.
• Вимкніть усі пристрої, що видають звуки: мобільні телефони, радіоприймачі тощо.
• Зберігайте тишу.
• Тримайтеся якомога далі від дверей і вікон.
• Залишайтеся спокійними, заспокоюйте тих, хто нервує.
Поради для учнів
• Пам’ятайте про правила: не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся.
• Виконуйте вказівки працівників закладу освіти.
• Зберігайте спокій та тишу.
• Якщо є потреба, допоможіть заблокувати двері меблями.
• Головне: сховатися, впасти та накритися.

ДІЇ У РАЗІ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ (СТРІЛЬБА, ВИБУХИ)
• лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;
• чітко виконувати команди співробітників антитерористичного підрозділу уникаючи різких рухів.

ДІЇ У РАЗІ ПЕРЕСТРІЛКИ
Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує наступні рекомендації у разі перестрілки:
• якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;
• проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;
• якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.

ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ ТРАНСПОРТУ
Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує порядок дій у разі захоплення транспорту:
• якщо ви знаходитеся в захопленому літаку, автобусі – не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
• заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається,
• зніміть ювелірні прикраси;
• не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
• не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
• жінкам у мініспідницях бажано прикрити ноги;
• якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
• після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів бензину.

ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТЕЛЕФОННОГО ТЕРОРИСТА
• подзвоніть з іншого телефону (іншого мобільного чи від сусідів) оператору телефонного зв’язку (мобільного чи стаціонарного) і скажіть причину дзвінка, своє прізвище, адресу та номер свого телефону;
• намагайтеся затягнути розмову та записати її на диктофон чи дайте послухати свідкам (сусідам);
• одночасно, з розмовою і записом на диктофон, друга людина дзвонить з іншого телефону на вузол зв`язку, а потім у поліцію за телефоном 102 для термінового затримання того, хто телефонував;
• напишіть заяву начальнику відділення поліції, на території якого ви проживаєте, для прийняття необхідних заходів;
• поліція, за запитом на вузол зв`язку, отримає номер телефону, адресу, прізвище того, хто дзвонив, і буде вживати необхідних заходів.

ДІЇ У РАЗІ ПОЖЕЖІ
• негайно повідомити про це за телефоном до найближчого пожежно-рятувального підрозділу (при цьому слід чітко назвати географічне місце об’єкта, місце виникнення пожежі, а також свою посаду та прізвище);
• залучити систему оповіщення людей про пожежу; розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
• сповістити про пожежу керівника закладу та установи або особу, що його заміщує;
• організувати зустріч пожежно-рятувальних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними в закладі та установі засобами пожежогасіння.
Керівник закладу та установи або особа, яка його заміщує, що прибув на місце пожежі, зобов’язаний:
• перевірити, чи повідомлено пожежно-рятувальний підрозділ про виникнення пожежі;
• здійснювати керівництво евакуацією людей та гасінням пожежі до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів. У разі загрози для життя людей негайно організувати їх рятування, використовуючи для цього всі наявні сили та засоби;
• організувати перевірку наявності всіх учасників навчально-виховного процесу, евакуйованих з будівлі, за списками та журналами обліку навчальних занять;
• виділити для зустрічі пожежно-рятувальних підрозділів особу, яка добре знає розміщення під’їзних шляхів та вододжерел;
• перевірити включення в роботу системи протипожежного захисту;
• вилучити з небезпечної зони всіх працівників та інших осіб, не зайнятих евакуацією людей та ліквідацією пожежі;
• у разі потреби викликати до місця пожежі медичну та інші служби;
• припинити всі роботи, не пов’язані з заходами щодо ліквідації пожежі;
• організувати відключення мереж електро- і газопостачання, систем вентиляції та кондиціонування повітря і здійснення інших заходів, що сприяють запобіганню поширенню пожежі;
• організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони, визначити місця їх складування і забезпечити в разі потреби їх охорону;
• інформувати керівника пожежно-рятувального підрозділу про наявність людей у будівлі.
У кожному закладі та установі наказом чи інструкцією встановлюється протипожежний режим, що містить порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і спосіб оповіщення учасників освітнього процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, ліфтів, застосування засобів пожежогасіння тощо з урахуванням особливостей будівлі, її планування, розташування тощо.

ЩО ПОВИНЕН РОБИТИ КОЖЕН ГРОМАДЯНИН У ВИПАДКУ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ ТА ЯКІ ПРАВА ВІН МАЄ У СФЕРІ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
У статті 21 Кодексу цивільного захисту України зазначається, що громадяни України зобов’язані:
1) дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;
2) дотримуватися заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускати порушень виробничої та технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці, що можуть призвести до надзвичайної ситуації;
3) вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту;
4) повідомляти службі екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій;
5) у разі виникнення надзвичайної ситуації до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;
6) дотримуватися протиепідемічного, протиепізоотичного (епізоотія – інфекційні хвороби тварин) та протиепіфітотичного (епіфітотія-інфекційні хвороби рослин) режимів, режимів радіаційного захисту;
7) виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчати дітей обережного поводження з вогнем.

Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО
____________________________________________________________________________________________________________

Перша допомога при укусах тварин, змій, комах.
1. Укуси собак, гризунів, бджіл, ос, отруйних змій. Основні характерні симптоми цих отруєнь, само- і взаємодопомога при них.
2. Види отруєнь: отруєння препаратами побутової хімії, отруйними рослинами, ягодами, грибами, харчові отруєння. Долікарська допомога.
Сказ – гостре вірусне захворювання, яке виникає після укусу інфікованої тварини. Характеризується виникненням своєрідного енцефаліту. Захворювання завжди закінчується смертельно.
Джерелом інфекції є інфіковані тварини (лисиці, собаки, кішки, вовки, шакали і травоядні тварини). Передача інфекції відбувається при укусах.
Збудник (вірус сказу), який руйнується кислотами, лугами при нагріванні.
Після занурення через пошкоджену шкіру вірус сказу розповсюджується по нервових стовбурах, досягає нервової системи, проникає в слинні залози і з слиною виділяється в зовнішнє середовище.
Інкубаційний період продовжується протягом 1-3 місяців (або від 10 днів до року).
Основними симптомами сказу є депресія, збудження, паралічі. Потім у хворого виникають неприємні відчуття в ділянці укусу (жар, тягучі болі, сверблячка), хоч рана давно загоїлась.
Безпричинне хвилювання, депресія, безсоння, рідше підвищена роздратованість. Такий стан триває 1-3 дні, Після цього виникає стан збудження, який характеризується гідрофобією, підвищеною збудливістю і буйством. Гідрофобія (водобоязнь) проявляється тим, що при спробі пити у хворого виникають судомні скорочення м’язів глотки і гортані, дихання стає шумним, можлива короткочасна зупинка дихання. З’являються зорові і слухові галюцинації. Іноді виникають приступи буйства з агресивними діями. Через 2-3 дні збудження змінюється паралічем м’язів кінцівок, язика, обличчя. Смерть настає від паралічу дихання і занепаду серцевої діяльності через 12-20 годин після появи паралічів. Загальна тривалість захворювання 3-7 днів. При появі симптомів захворювання хворих врятувати не вдавалось.
Профілактика сказу полягає в ліквідації захворюваності сказом серед тварин і в попередженні сказу у людей, які були укушені інфікованими тваринами. Проводять вакцинацію собак, знищують бродячих собак, вовків і т.ін. При укусах рекомендується промити рану мильною водою, обробити порошкоподібним антирабічним гама-глобуліном, припекти настойкою йоду.
Перша допомога при укусі змій
Змії розповсюджені майже всюди на земній кулі, за винятком полярних зон, а також деяких островів. На території нашої країни нараховується десять видів отруйних змій. Найбільш небезпечні укуси кобри, гюрзи, ефи. Менш небезпечні щитомордники. Найбільш розповсюджені гадюки. Після укусу щитомордника і гадюк трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення.
Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають в сплячку, обираючи для цього нори гризунів. Необхідно знати деякі звички змій. Кобра, наприклад, здатна зробити кидок, рівний третій частині довжини її тіла. Дуже характерні погрози цієї змії: піднята вертикально передня частина тіла, роздутий кап’юшон, колихання з боку в бік, шипіння. Гадюка і гюрза перед кидком зигзагоподібно вигинають передню частину тіла.

Ефа згортається в розетку, в центрі якої знаходиться голова з своєрідним малюнком, нагадуючи летючого плаха або хреста. Щитомордники перед нападанням дрібно трясуть кінчиком хвоста.

Якщо укусила змія, перш за все слід визначити, отруйна вона чи ні. На місці укусу залишаються сліди від зубів змії у вигляді двох серпоподібних смуг, утворюючих напівовал із дрібних точок. Неотруйна змія залишає тільки цей слід на шкірі. Якщо ж укусила отруйна змія, то в передній частині напівовала між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких переважно витікає кров. Токсичність отрути залежить від ряду факторів: фізіологічного стану і віку змії, кліматичних умов її перебування, часу, який минув з моменту пробудження від сплячки. У голодних змій отрути більше, ніх у ситих.
Отрута змій дуже складна за хімічним складом і являє собою комплекс речовин білкової природи, який володіє різним механізмом дії. Вона руйнує еритроцити, порушує згортання крові (знижує і підвищує), збільшує проникливість клітинних мембран, уражає нервову і серцево-судинну системи. Поскільки отрута змії містить речовини білкової природи, можливий розвиток алергічної реакції аж до анафілактичного шоку.
Що необхідно зробити, якщо укусила отруйна змія?
Перш за все постаратися як можна скоріше відсмоктати із рани отруту, постійно її випльовувати. Не можна цього робити тому, у кого є садни або інші поранення слизової губ або порожнини рота. Рану слід обробити 5%-ним спиртовим розчином йоду або одеколоном, спиртом.
Відсмоктавши отруту, необхідно обмежити рухомість потерпілого. Якщо змія укусила в ногу, прибинтувати її до другої ноги і, підклавши що-небудь під ноги, злегка підняти їх. При укусі в руку необхідно зафіксувати її в зігнутому положенні. При сильному болі можна прийняти 1-2 таблетки аналгіну або баралгіну. Щоб прискорити виведення отрути, давати потерпілому більше чаю і лужної мінеральної води.
Найбільш ефективний засіб проти зміїної отрути – полівалентна протизміїна сироватка, введена не пізніше ніж через 30 хвилин після укусу. Але вводити її може і повинен тільки медичний працівник. Самостійність небезпечна через можливий розвиток алергічних реакцій на введення сироватки. І якщо людині не надати термінової допомоги, вона може загинути.
Слід запам’ятати основне: потерпілого потрібно як можна швидше на носилках або попутним транспортом доставити в найближчий медичний заклад.
Часто першу допомогу при укусах змії надають неправильно.
Категорично забороняється:
♦ накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Ця міра не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці і сприяє розвитку некрозу (омертвіння) тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці і різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута;
♦ припікати місце укусу вогнем, хімічними речовинами;
♦ розрізати рану на місці укусу.
Всі ці маніпуляції не тільки не корисні, але й шкідливі. Вони призводять до розвитку довго не загоюваних інфікованих ран, сприяють порушенню обміну речовин в пошкоджених тканинах.
Відправляючись на відпочинок в гори, в ліс по гриби, ягоди, слід бути обережним. І не забувати, що змія кусається тільки захищаючись! Необхідно палицею розсунути зарослі, обстежити ущелени, щоб ненароком не потурбувати змію. Взути надійне взуття, надягнути широкі штани і заправити їх в черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія буде кусати, то вона прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.
Перша допомога при ужаленні перетинчастокрилими
При ужаленні бджолами (осами, шершнями, джмілями) може виникнути місцева або загальна реакція.
Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз укусила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і жар, почервоніння, набряк. Особливо набрякають повіки, губи, статеві органи. Тривалість місцевої реакції 1-8 діб.
Загальні реакції бувають токсичними і алергічними.
Токсична реакція виникає, коли людину одночасно ужалять декілька десятків або сотень комах. Помічено, що жінки і діти більш чутливі до отрути комах, ніж чоловіки.
Важкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, яка потрапила до організму. Доза отрути від ужалення 500 і більше комах смертельна для людини. При загальній токсичній реакції, крім місцевого набряку, може з’явитися кропивниця – пухирна свербляча висипка по всьому тілі. Вона супроводжується високою температурою, різким головним болем, блювотою, маренням, судомами.
Алергічна реакція на отруту комах виникає приблизно у 1-2% людей, і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалила всього одна комаха.
Алергічна реакція не виникає, якщо людину вперше ужалила перетинчастокрила комаха. Однак алергічна реакція, яка з’являється після кожного наступного укусу, буде все більш важкою.
Ступінь важкості такої реакції може бути різна. Її наслідком бувають кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, що може викликати задишку.
Крім кропивниці і набряків, в ряді випадків спостерігається задишка, утруднений, хриплий видих, прискорене серцебиття, головокружіння, біль в животі, нудота, блювота, можлива короткочасна втрата свідомості.
Найбільш тяжка алергічна реакція – анафілактичний шок, який загрожує життю. Він розвивається зразу ж за ужаленням. Людина втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, в першу чергу серцево-судинної і нервової.

Перша допомога потерпілому від отрути перетинчастокрилих

Перш за все слід вжити заходи, перешкоджаючи надходженню отрути в тканини і її розповсюдженню.
Із усіх перетинчастокрилих жало залишають тільки бджоли, бо їх жалючий апарат має щербини. Тому, виявивши жало, слід обережно видалити його разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем знизу догори.
Для послаблення місцевої токсичної реакції зразу ж після ужалення перетинчастокрилою комахою потрібно прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витягненню отрути з рани і попереджує розвиток набряку. Якщо набряк болючий і не зникає, необхідно звернутися до лікаря або потерти укушене місце тпблеткою валідолу, щоб пухлина, а також біль зникла. Чим швидше це зробити, тим наслідки впливу бджолиної отрути будуть меншими.
При загальній токсичній реакції, щоб загальмувати всмоктування, на місці набряку слід покласти грілку з холодною водою або рушник, змочений в холодній воді. Потерпілому рекомендується більше пити. При кропивниці спостерігається зниження артеріального тиску, тому слід дати 20-25 крапель кордіаміну. Алкоголь категорично заборонено, поскільки він сприяє збільшенню проникливості судин, що призводить до посилення набряку.
Не можна використовувати для місцевого охолодження сиру землю, глину, як робить дехто, це може призвести до зараження правцем або зараження крові.
Загальна алергічна реакція ліквідується прийомом будь-якого антигістамінного препарату (дімедрол, супрастін).
В решті випадків перша допомога при гострій алергічній реакції така ж, як і при загальній токсичній реакції: холодна грілка до місця ужалення, 20-25 крапель кардіаміну.
Той, у кого хоч один раз виникла алергічна реакція на отруту бджоли, оси, шершня або джмеля, повинен обов’язково звернутися до алерголога. Такій людині в літній період потрібно завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого алергічним захворюванням. В ньому вказується прізвище, ім’я, по батькові власника, його вік, домашня адреса, телефон, діагноз, телефон алергічного кабінету, де спостерігався хворий, і ті невідкладні міри, які потрібно надати в разі ужалення перетинчастокрилими. Необхідно, щоб людина носила з собою шприц-упаковку і набір медикаментів, перерахованих в паспорті.
Особливо термінові міри необхідні в разі розвитку анафілактичного шоку
Потерпілого слід укрити, обкласти грілками з теплою водою, дати 1-2 таблетки дімедролу, 20-25 крапель кордиаміну і терміново викликати «швидку допомогу» або доставити потерпілого в медичний заклад.
У важких випадках, коли у потерпілого зупиняється серце і припиняється дихання, необхідно до приїзду «швидкої допомоги» робити серцево-легеневу реанімацію – штучне дихання і закритий масаж серця.
Люди, які страждають алергією до отрути бджіл, цікавляться, чи можна їм їсти мед. Можна. Мед і отрута бджіл не мають спільних антигенів. Спільні антигени з отрутою має прополіс, тому користуватися прополісом не слід.
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО

____________________________________________________________________________________________________________________
Як діяти і куди звертатись, якщо виявили випадки жорстокого поводження з дітьми в умовах воєнного стану?
https://www.hrytsivrada.gov.ua/wp-content/uploads/2022/04/00-1-1200x350-...
В умовах воєнного стану в Україні, масової евакуації та переміщення дітей, сімей з дітьми з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії, значно зростає загроза життю та здоров’ю дітей, а також ризик вчинення різних форм жорстокого поводження з ними, адміністративних чи кримінальних правопорушень по відношенню до дітей.
„Жорстоке поводження з дитиною” розглядається як будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема, домашнього насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема, вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою її експлуатації з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини.
Щодо кримінальних правопорушень відносно дітей слід зазначити, що у воєнний час найбільшими ризиками є вчинення злочинів проти життя та здоров’я дитини, статевої свободи та статевої недоторканості, залишенням у небезпеці та ненаданням допомоги дитині, незаконного позбавлення волі або викрадення дитини, насильницького зникнення дитини, торгівлі дітьми, експлуатації дітей, втягнення дітей у протиправну діяльність.
Варто знати та пам’ятати, що відповідно до КУпАП та ККУ вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень під час війни містять ознаки обтяжуючих обставин.
Повідомляти про випадки вчинення правопорушень можна за номерами:
– поліція 102
– єдиний номер українських екстрених служб 112
– 101 – служба порятунку, рятувальники;
– 103 – швидка медична допомога;
– 104 – газова служба.
Отримати консультацію з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидія домашньому насильству:
– Урядовий контактний – 1547;
Отримати консультації та психологічну підтримку:
• Національна гаряча лінія для дітей та молоді – 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 111 (з мобільного);
• Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації – 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 123 (з мобільного).
Чат-бот у мережі Telegram „Дитина не сама” (@dytyna_ne_sama_bot) допомагає дітям у складних ситуаціях під час воєнного стану.

Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Правила безпеки поводження з електричними приладами
Кожен день ти користуєшся електричними приладами, але потрібно знати, що вони криють у собі небезпеку. Так, дія електричного струму на людину може призводити до електричних травм та пошкоджень, таких як скорочення м'язів, що супроводжується сильним болем, втратою свідомості, порушенням роботи серця чи дихання (або обох цих порушень разом). Іноді трапляються нещасні випадки від дії електричного струму, які приводять до смерті людини. Та щоб уникнути багатьох неприємностей, тобі достатньо завжди пам’ятати та дотримуватись правил поводження з електричними приладами:
- Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно включати в електромережу справними.
- Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.
- Якщо щось потрапило до телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, які працюють, треба в першу чергу їх вимкнути. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.
- Переважна кількість побутових електроприладів є переносними, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції. Також буває, що електричний дріт обірвався чи оголився. У таких випадках ні в якому разі не торкайся оголених місць, бо це може призвести до травми.
- Не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади.
- Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом.
- Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі.
- Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.
- Не можна підвішувати речі на кабелі.
- Не можна бавитись із штепсельними розетками – це загрожує твоєму життю.
- Коли ідеш з дому – всі електроприлади мають бути вимкнені.
- Використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними, може призвести до пожежі!
Але якщо вже так сталося, що електричне обладнання загорілося, то перш за все потрібно:

- вимкнути електрорубильник. (А ти знаєш, де знаходиться електрорубильник твого помешкання? Якщо ні, тоді негайно попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!)
- Якщо знеструмити електромережу неможливо, то слід пам’ятати: не можна застосовувати для гасіння воду та пінні вогнегасники, можна лише порошкові;
- терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу.

Якщо електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою:
- обмотай руку сухою ганчіркою, висмикни вилку з розетки;
- накрий палаючий предмет ковдрою;
- повідом дорослих про пожежу.

Під час прогулянки ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- підходити до оголених дротів і чіпати їх руками;
- розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач;
- гратись поблизу підстанцій.
Якщо не забувати ці прості правила, то можна уникнути багатьох неприємностей.
Пам’ятай, несправності в електромережі й електричних приладах може усунути лише спеціаліст-електрик!

Правила поведінки під час грози:

1. Перебуваючи вдома, під час грози вимикайте телевізор та інші електроприлади, закрийте кватирки.
2. Перебуваючи поза домом, не ховайтеся від грози під одиночними деревами, електричними опорами.
3. Вимкніть стільниковий телефон.
4. Звільніться від металевих предметів.
5. Пам'ятайте, що розряд блискавки може потрапити навіть у металевий стержень парасольки.
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО

_____________________________________________________________________________________________________________
Правила безпеки при поводженні з газом
У нашій країні як паливо широко використовується газ. Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.
Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім'ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом, знати, до яких наслідків призводить порушення цих правил.
Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.
Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, до них додають домішки, у результаті чого з’являється запах гнилої капусти.
Запам’ятай, що газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.
Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування
Для попередження виникнення пожежонебезпечної ситуації потрібно правильно користуватися побутовими газовими приладами.

Запам’ятай основні вимоги для попередження пожежі:

- Забороняється користуватися несправними газовими приладами чи використовувати їх не за призначенням.
- Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає надходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг не загасив полум’я.
- Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.
- Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над плитою із запаленими пальниками.
- Не можна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.

Порядок дій при виявленні запаху газу:
- ні в якому разі не використовуй сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикай світло та будь-які електроприлади; не користуйся електродзвінками квартир; не використовуй телефони з дисковими номеронабирачами;
- негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани на плиті;
- відчини вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;
- виклич аварійну службу газу за телефоном 104 і залиш приміщення.
Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:
- негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
- терміново повідом аварійну службу газу за телефоном 104;
- негайно повідом пожежну охорону за телефоном 101;
- якщо є постраждалі - виклич швидку медичну допомогу за телефоном 103.

Перша допомога при отруєнні чадним газом
Ознаки отруєння чадним газом: - запаморочення - блювота; - головний біль; - червоний колір обличчя; непритомність.
- Постраждалого необхідно винести на свіже повітря.
- Негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.
В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.
Якщо потрібно когось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав'яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення.
НЕ ДОПУСКАЙ ЖАРТІВ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНОЇ СЛУЖБИ!
ПАМ'ЯТАЙ: помилковий виклик може відвернути увагу пожежників від справжньої пожежі, і тоді може згоріти чийсь будинок або навіть загинуть люди. В Україні встановлена кримінальна відповідальність як за навмисний підпал (позбавлення волі терміном до 10 років), так і за виникнення пожежі через необережне поводження. Крім того, відшкодування матеріальних збитків постраждалим від пожежі здійснюється людиною, яка спричинила пожежу, в повному обсязі. А це означає, що через дитячі пустощі з вогнем постраждають люди або згорять матеріальні цінності, та платити за все доведеться батькам!

Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО
_______________________________________________________________________________________________________________________
СЕЗОН КЛІЩІВ РОЗПОЧАТО: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Піки активності кліщів припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Ці кровососи небезпечні тим, що їхні укуси можуть викликати у людини не тільки місцеве подразнення, свербіж, дискомфорт, а й трапляються екземпляри, що є переносчиками збудників, як вірусних, так і бактеріальних захворювань, наприклад вірусного енцефаліту чи хвороби Лайма. До найбільшого ризику зараження цими хворобами схильні люди, чия діяльність обумовлена перебуванням в лісах. Але за останні роки активність кліщів підвищилася, частіше зустрічаються випадки зараження людей, які побували в паркових зонах, приміських лісах, лісосмугах, присадибних ділянках…
Якщо Ви виявили кліща на шкірі
1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: знімати кліща треба обережно, щоб не обірвати хоботок, розхитуючи його пальцями обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини. Не можна роздавлювати кліща, але якщо таке трапилось, то необхідно добре мити руки з милом, щоб запобігти попаданню збудника в мікроранки на тілі, на слизові оболонки носа, очей.
2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином (йод, спирт…). Якщо залишилася частинка кліща, його видаляють стерильною голкою.
3. Ретельно вимийте руки з милом.
Як проявляється хвороба Лайма
Симптоми проявляються протягом тривалого часу – від 1 до 53 днів, найчастіше близько 14 днів. Першим проявом є характерні шкірні почервоніння, шириною 2-5 см і блідим центром. Згодом – гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота тіла й млявість – зверніться до лікаря! Медики попереджають, якщо ігнорувати ці симптоми, хвороба буде прогресувати і вражатиме різні органи: нервову, серцево-судинну системи, опорно-руховий аппарат, селезінку та печінку…
При вчасно встановленому діагнозі, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати. Чим раніше почати лікування, тим швидше одужає людина.
Як попередити зараженню
За словами медиків, найбільш простими і дієвими засобами профілактики залишаються:
1) репеленти - це препарати для захисту від комах, які на шкірі та одязі діють ефективно, однак можуть проявити шкідливу побічну дію, особливо щодо дітей;
2) індивідуальні засоби захисту - одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів та захищати відкриті ділянки тіла: холоші штанів притискати довгими шкарпетками, рукави сорочки та куртки щільними манжетами, комір - притиснений. Голову слід покривати головним убором. Так, як кліщ вибирає місце для присмоктування з тонкою, ніжною шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови) і “подорожує” по тілу, то дуже важливо робити само- і взаємоогляди кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
3) якщо до лісу брали з собою собаку або кота – їх теж слід ретельно оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання. В жодному разі не викидайте кліщів у саду, на смітник, адже після кровосмоктання самка кліща якраз зможе дати нове покоління (до 2000 екземплярів) на тій території, де її викинули. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща – в лабораторію (якщо не маєте можливості, то – спаліть).
На замітку:
Вважається, чим ближче до великого міста, тим менше ймовірність бути укушеним енцефалітним кліщем. На жаль, це не так. До речі, кліщ може "приїхати" до будинку в букеті лісових квітів або на собаці, яка відлучалася в найближчий лісок.
Кліщі сидять у високій траві та кущах, а не на деревах, як більшість вважає. Кліщ не валиться на голови туристам і дачникам з ялинок, не стрибає на вас з беріз, а тихенько чіпляється за одяг, після чого переповзає туди, де йому тепліше і ситніше. Хороша новина в тому, що 80-90 % кліщів можна знайти до того, як вони присмокчуться, якщо не лінуватися оглядати одяг.
Укус кліща можна і не відчути - він уміє знеболювати його. Тому, якщо людина не має звички перетрушувати речі після кожного походу в ліс і не відразу потрапляє в душ, він цілком може і не дізнатися, що був укушений кліщем, поки той не роздується від крові.
Дідівська хитрість: побутує думка старожилів – посипати тіло звичайною золою, нею ж посипати одяг і головний убір перед походом в ліс. Пояснюється метод просто – до складу золи входить борна кислота, згубно діюча на кліща, і тому комаха старається уникати її дії. Але це лише досвід предків, а не панацея, тому в місцях, де ймовірність укусів кліщів велика, необхідно носити одяг, який закриває все тіло.

______________________________________________________________________________________________________
Чому заборонено відвідувати ліси.
Травневі свята завжди ваблять українців сонячними днями і асоціюються із запахом лісу та шашликів.Проте цьогоріч ходити до лісу суворо заборонено. В Київській області та ще в кількох областях запроваджено тимчасові обмеження, щодо відвідування лісових масивів. Мета такої заборони - запобігання виникненню пожеж, які особливо небезпечні у воєнний час. Крім того не варто забувати про мінні "подарунки", які можуть залишити російські окупанти.Тому не варто шукати собі небезпечних пригод.
Тих, хто, все -таки буде ходити чи їздити до лісу в період воєнного стану, можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
Не наражайте себе та своїх близьких на небезпеку.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Всесвітній День охорони праці.
Щороку,28 квітня, в Україні відзначають Всесвітній День охорони праці. починаючи з 2002 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві. Наша держава також підтримала цю ініціативу і відповідно до Указу Президента від 18.08.2006 №685/2006 визначила 28 квітня як День охорони праці в Україні. Для запобігання нещасним випадкам на виробництві існує ціла система захисту, яка в Україні отримала назву «Охорона праці».
Головною метою охорони праці є:
- створення на кожному робочому місці безпечних умов праці;
- безпечної експлуатації обладнання;
- зменшення або повна нейтралізація дії шкідливих і небезпечних факторів на організм людини;
- зниження виробничого травматизму і професійних захворювань.
Щороку МОП визначає тему (девіз) всесвітнього дня охорони праці. Як і в усьому світі, в Україні з урахуванням цієї теми розробляють заходи з відзначення Дня охорони праці. Новий девіз Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі – 2022: «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я» .
Пам’ятаймо! «Той хто обирає здоров’я – обирає життя». Тож будьмо уважні та обережні, адже життя –це найвища цінність.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
День Чорнобильської трагедії
26 квітня на Чорнобильській АЕС відбулася наймаштабніша з техногенних катастроф людства.
Чорнобиль - це мільйони людей, постраждалих від катастрофи та її наслідків, це тисячі квадратних кілометрів території, що зазнала радіаційного ураження. Та Чорнобиль - не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших громадян. Щиро дякуємо всім ліквідаторам за безсмертний подвиг на який вони йшли за покликом серця, ,не думаючи про нагороди та відзнаки. І сьогодні робітники станції стоять на охороні мирного атому. Висловлюємо велику подяку персоналу Чорнобильської АЕС за мужність та професіоналізм. Ви не покинули свій відповідальний пост навіть під час окупації, виконуючи свою роботу під дулами російських автоматів.

Інженер з охорони праці Валентина Слюсаренко
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Правила поведінки в інформаційному просторі

Чого не робити в жодному разі:

Якщо хтось із користувачів у мережі просить приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщується військова техніка в місті чи військові об’єкти) — таку інформацію в жодному разі не можна передавати. Навіть якщо це онлайн-друг, якого дитина знає в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації або створюють фейкові профілі.
Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових у місті, де перебуває дитина. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатися вести листування з дитиною для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті.
Не знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати фото- та відеодані, які потрапили в мережу, для коригування подальшого нанесення вогню по місту.
Не переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатися хакерські атаки.
Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини з дитиною, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви високопосадовців та обмеження в містах краще повторно перевірити в офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, в офіційних Telegram-каналах посадовців.
Якщо дитину автоматично додали до невідомих груп, важливо відписатися від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.
Якщо до дитини хтось пише з проханням допомоги або виконати спеціальне завдання, важливо, щоб дитина повідомила про це дорослим. Варто разом зробити скріншот групи, повідомлень та через онлайн-форму звернутися до кіберполіції — https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

Що варто зробити:

Профіль дитини в соціальних мережах варто зробити закритим: щоб писати дитині, переглядати вміст її сторінки могли лише ті, кого дитина додасть у друзі.

Пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оцініть, чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити вам або вашим близьким? А під час війни — нашим містам та захисникам?
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО

_______________________________________________________________________________________________________________________
ПАМ’ЯТКА
щодо правил поведінки
(порядку дій) населення у разі
виявлення підозрілого об’єкта,
вибухонебезпечного предмета
Вибухонебезпечні предмети та дії при їх виявленні

До вибухонебезпечних предметів в наші дні можна віднести будь-яку речовину або предмет, який здатний вибухати і заподіювати чимало біди тим, хто не уміє з ними поводитись.

Найпильніша увага зараз приділяється таким «дитячим» розвагам як петарди. Ці предмети здатні розриватися в руках людини, що не уміє з ними поводитися. Можливий і інший варіант, коли дана річ зроблена з порушеннями технології виготовлення. До небезпечних і важких наслідків може привести така іграшка.

Відомі випадки, коли діти залишалися без верхніх або нижніх кінцівок тіла, без очей і т.д. Щоб уникнути нещасних випадків, слід точно знати інструкції по вживанню петард в побуті. Займатися цим повинні дорослі люди, добре розуміючі наслідки від неправильного їх вживання.

Вибухонебезпечною речовиною може виявитися предмет, що має вибуховий газ. Будь-який вибух спричиняє за собою позбавлення здоров'я людини. У кожному будинку є газові плити, які мають точну інструкцію по її використанню. Порушення такої інструкції може привести до вибуху. Ось чому маленьких дітей не допускають до використання газових плит. Користуватися нею може лише та людина, яка добре знає інструкцію по її використанню і пройшла певний курс навчання.

Не зайвим буде нагадати хлопцям про зброю, яка теж може розірватися в руці. Часто знайдена зброя або старі предмети (бомби, міни, гранати, рушниці), що залишилися після часів війни ще можуть принести свій смертоносний заряд в наші дні. Чимало відомих випадків, коли хлопці, не підозрюючи про небезпеку, грають знайденими предметами.

Гра з вибухонебезпечними предметами загрожує втрати здоров'ю не лише тому, хто вирішив пограти, але і поруч товаришеві, що стоїть.

Часто в ці ігри потрапляють хімічні речовини, здатні вибухати. Учні деколи не розуміють, що проводити досліди і експериментувати з речовиною тобі не відомою, досить небезпечний захід. Такі досліди або експерименти частіше закінчуються бідою, де в кращому разі дитина потрапляє до лікарні. Проте чимало відомих випадків, коли такі ігри закінчуються смертю одного з товаришів.

Не грайте з предметами, які є вибухонебезпечними!

Не допускайте, щоб грали ваші товариші! Пояснюйте їм крайню небезпеку таких ігор!

https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2022/01/pravila.pdf
____________________________________________________________________________________________________
Пожежна безпека

https://ptu8.com.ua/materials/230.jpg

ПАМ'ЯТКА
Щоб не сталося пожежі:
1. Ніколи й ніде не грайте із сірниками й запальничками.
2. Самостійно не запалюйте газову плиту, а в сільському будинку не намагайтеся розтоплювати піч.
3. Не залишайте без догляду ввімкнені праску або чайник.
4. Не грайте з бензином, гасом й іншими рідинами, які можуть спалахнути.
5. У лісі не розпалюйте багаття без дорослих.
ПАМ'ЯТКА
про правила поводження учнів у разі загрози пожежі
Пожежа у квартирі
• Повідомите пожежну охорону.
• Виведіть на вулицю дітей і літніх людей.
• Спробуйте водою (з водопроводу, від внутрішніх пожежних кранів), пральним порошком, щільною тканиною тощо загасити пожежу.
• Вимкніть електроавтомати (па щитку на сходовій площадці), зачинивши за собою двері.
• Під час виходу з квартири захистіть очі й органи дихання від диму респіратором, ватно-марлевою пов'язкою, змоченими водою шматком тканини або рушником.
• Рухайтеся, пригнувшись або поповзом (унизу диму менше).
• Накрийте голову й тіло мокрою тканиною.
• За неможливості вибігти сходовими маршами, використайте балконні сходи; якщо їх немає, вийдіть на балкон, зачинивши щільно за собою двері, і кричіть: «Пожежа!».
• За можливості вкажіть пожежним місце пожежі.
Правила поводження під час пожежі
1. Правила пожежної безпеки у вашому домі
Пожежа — це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства — «телефонуйте 101» — у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації.
Головне правило — ніколи не панікувати!
2. Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі
• сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;
• негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;
• за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;
• зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум'я;
• якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;
• за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;
• під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;
• якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!
Щоб уникнути пожежі, не можна:
• залишати в будинку, особливо де є діти, легкозаймисті предмети;
• залишати без догляду запалені газові плити й електричні чайники, інші електричні прилади, що правлять для приготування їжі й кип'ятіння води;
• використовувати зношені, перебиті й саморобні електроподовжувачі;
• навантажувати на одну розетку кілька електричних приладів, сумарна потужність яких перевищує 1,5 кіловата;
• застосовувати в електропробках і запобіжниках саморобні дротові «жучки»;
• використовувати в пластикових лампах й абажурах електролампочки більшої, ніж зазначено в технічному паспорті, потужності;
• накривати чи обгортати електролампи газетами або тканиною;
• розташовувати нагрівальні прилади поблизу штор, накидок, розвішаного одягу, стін, обклеєних шпалерами тощо;
• палити в ліжку;
• сушити білизну, розігрівати мастики, побутову хімію над вогнем або з будь-якою іншою метою використовувати у квартирі відкритий вогонь;
• захаращувати пожежні виходи;
• замикати пожежні двері й люки в лоджіях і на балконах верхніх поверхів;
• користуватися під час пожежі ліфтом;
• спускатися у під'їзді, тримаючись за сходові поруччя;
• заходити в приміщення, що горить, якщо немає можливості проскочити його за кілька десятків секунд.
Правила поводження під час пожежі
Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.
• Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору.
Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.
Запам'ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча — це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум'я.
• Переконавшись, що шлях вільний — пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.
• Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку — 101. Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить — квартира, горище, підвал, коридор тощо.
• Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.

• Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам'ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».

• Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири тощо.

• Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.

Запам'ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв'язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках...

А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!
____________________________________________________________________________________________________________________________
ІНСТРУКЦІЯ З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ПІД ЧАС ЗИМОВИХ КАНІКУЛ

1. Загальні положення. Інструкція з безпеки під час зимових канікул поширюється на всіх учасників освітнього процесу під час перебування учнів на зимових канікулах.
• Інструкцію розроблено відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974.
• Усі учасники освітнього процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користування медикаментами.
2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час зимових канікул:
2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів перед початком зимових канікул.
• Перед початком зимових канікул слід чітко визначити терміни початку та закінчення канікул.
• У разі продовження канікул батьки мають телефонувати в останній день визначених термінів до закладу або керівнику групи для визначення нового терміну канікул.
2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час зимових канікул.
2.2.1.Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, чітко виконувати правила дорожнього руху:
• рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку, обережно по слизькій дорозі, особливо під час ожеледиці. Взуття має бути зручним, підбори – низькими;
• за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
• переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а в разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
• у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;
• виходячи на проїжджу частину з-за транспортних засобів, упевнитись, що не наближаються інші транспорті засоби, бути особливо уважними і обережними під час слухання плеєра через навушники та у разі використання одягу з капюшоном;
• чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
• на транспортних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, можна переходити проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки транспорту;
• у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;
• категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або встановленими місцями;
• для запобігання ДТП за участю дітей категорично заборонено кататися на санках, ковзанах, лижах (інших зимових пристосуваннях для розваг) на проїжджій частині, категорично заборонене катання з гірок із виїздом на проїжджу частину дороги;
• для запобігання травмування можна кататися на ковзанах тільки у відведених для цього спеціальних місцях і на міцному льоду без тріщин;
• діти повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, знання про які отримали на заняттях з безпеки життєдіяльності, предметних інструктажах;
• користуючись транспортним засобом, необхідно сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.
2.2.2. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, у спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, усі повинні чітко дотримуватися правил пожежної безпеки:
• не брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (петарди, бенгальські вогні, феєрверки, легкозаймисті речовини тощо);
• користуватися газовою плитою вдома тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання;
• заборонено застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення;
• у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці незнайому чи чужу побутову техніку, не вмикати такі прилади у розетку вдома чи в інших приміщеннях – це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;
• не можна наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться струмом. Користуватися електроприладами слід тільки сухими руками. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, негайно повідомити дорослих;
• не збиратися біля проходів у громадських місцях, на входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;
• під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, дотримуватися правил пожежної безпеки;
• у разі пожежної небезпеки – наявності вогню, іскріння, диму – негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, свій номер телефону;
• при появі запаху газу в квартирі у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, провітрити приміщення, вимкнути газову плиту й вийти з приміщення;
– негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи пожежну охорону за телефоном 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.
Під час святкування Нового року вдома або в громадських місцях чітко дотримуватися вимог протипожежної безпеки:
• не приходити на свято в одязі з легкозаймистого матеріалу, не просоченого вогнезахисною сумішшю;
• під час святкування не наближатися до новорічної ялинки, в її сторону категорично заборонено кидати будь-які предмети;
• не можна прикрашати ялинку іграшками, гірляндами не фабричного або низької якості виробництва;
• заборонено використовувати відкритий вогонь під час Новорічних свят (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні, хлопавки тощо);
• застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, що можуть спричинити загорання;
• встановлювати стільці, крісла, різні конструкції, виконані з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;
• не можна застосовувати для оформлення приміщень декорації та обладнання, виготовлені з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо).
2.2.3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, у спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо всі учасники навчально-виховного процесу повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння та ін.:
• під час канікул заборонено перебувати біля водоймищ для запобігання утопленню; категорично заборонено виходити на льодову поверхню замерзлого водоймища. Особі, яка провалилася під лід, необхідно подати мотузку, дошку, одяг, але не підходити до неї близько. Якщо лід крихкий, треба лягти на нього й проводити операцію рятування в той бік, із якого прийшла людина – в інших місцях лід може бути більш крихким. Не поспішаючи, слід допомогти людині вибратися з води, зняти мокрий одяг, зігріти, покликати на допомогу, відвести постраждалого у тепле приміщення, вжити заходів щодо недопущення обмороження;
• категорично заборонено наближатися й перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання обвалу будівельних матеріалів і попередження травм та загибелі;
• категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, стимулятори;
• уникати вживання в їжу грибів;
• заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;
• пересуватися обережно, спокійно. Беручи участь у масових заходах, не створювати хаотичного руху, не штовхатися, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк, не травмуватися через ожеледицю;
• не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння, – такі проводи ще можуть бути підживлені електрострумом; не підходити до щитових, не залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень за 5 м;
• бути обережними на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки чи атракціони, турніки та інші тренажери справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;
• не виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння з висоти;
• не підходити до відчинених вікон, не нахилятися на перила, парапети сходинок для запобігання падіння з висоти; не спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи – там може бути отруйний газ;
• не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання укусів хворими на сказ.
2.2.4. Під час канікул учні повинні дотримуватися правил безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі приміщень із чужими людьми, правил попередження правопорушень та насильства:
• не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, у жодному разі не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками поліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;
• не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Краще відповісти, що не знаєте, і швидко йти геть;
• слід триматися подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травм; у стосунках із оточуючими слід бути толерантними;
• не заходити до під’їзду, ліфта із незнайомими людьми; слід одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець застосовує якісь дії щодо вас. Бути уважним, оглядатися й перевіряти, чи не йде за вами хтось у провулку, підземному переході, тунелі, проході між будинками. Якщо за вами хтось іде, слід зупинитися і відійти у бік, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;
• під час перебування на дискотеці, слід керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку рухами й словами. У разі небезпечної ситуації звертатися до служби охорони закладу, викликати поліцію за номером 102;
• не чинити дій, що можуть призвести до правопорушень. Неповнолітніми у кримінальному праві вважаються особи віком до 18-ти років. За злочини, вчинені після настання 14-річного віку, неповнолітні підлягають кримінальній відповідальності; позбавлення волі неповнолітньому може бути строком не більш як на 10 років; найсуворішим примусовим виховним заходом є направлення до спеціальних навчально-виховних установ, що здійснюється примусово, незалежно від бажання неповнолітнього чи його батьків;
• всеукраїнські гарячі лінії підтримки дітей та молоді України: Всеукраїнська лінія «Телефон довіри» – 800-500-21-80, національна гаряча лінія з питань попередження насильства над дітьми та захисту прав дітей – 500-500-33-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).
2.2.5. Під час канікул треба дотримуватися правил щодо запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання тощо:
• у разі нездужання не виходити з дому, щоб не заразити інших людей, викликати лікаря;
• хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну;
• приміщення постійно провітрювати;
• у разі контакту із хворим одягати захисну маску;
• хворому слід дотримуватися постільного режиму;
• вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко виконувати рекомендації лікаря;
• перед їжею мити руки з милом;
• не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити й ошпарювати;
• не вживати будь-яких ліків без призначення лікаря;
• якщо ви погано почуваєтеся, а поряд нікого немає, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.
3. Вимоги безпеки життєдіяльності у разі виникнення надзвичайної або аварійної ситуації
• Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки працівників правоохоронних органів.
• Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.
• Якщо ситуація вийшла з-під контролю, слід зателефонувати в служби екстреної допомоги за телефонами: 101 – пожежна охорона; 102 – поліція; 103 – екстрена медична допомога; 104 – газова служба, – коротко описати ситуацію, назвати адресу, де відбулася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.
3.4. За можливості варто залишити небезпечну територію.
Інженер з охорони праці В. Слюсаренко

__________________________________________________________________________________________________________________________________
До Дня охорони праці в Україні у 2021 році під девізом"Передбачати, готуватися та реагувати на кризи - ІНВЕСТУЄМО ЗАРАЗ У СТІЙКІ СИСТЕМИ БЗР"
https://ptu8.com.ua/materials/74.docx

________________________________________________________________________________________
Правила поведінки здобувачів освіти під час дистанційного навчання.

Під час карантину, перебуваючи на дистанційному навчанні вдома,здобувачі освіти повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:
користуватися газовою плитою тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання; заборонено застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення. У жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці незнайому або чужу побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах — це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації; не можна користуватися електроприладами вологими руками. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, негайно повідомити про це дорослого; не збиратися біля проходів у громадських місцях входах та виходах, у разі пожежної небезпеки — наявності вогню, іскріння, диму — негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію; при появі запаху газу в квартирі у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, провітрити приміщення,вимкнути газову плиту й вийти з приміщення; негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону,назвавши ім’я та прізвище.
Під час карантину, перебуваючи на вулиці категорично заборонено наближатися й перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання падіння будівельних матеріалів і попередження травм; категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, стимулятори. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк, не підходити на вулиці до обірваних, обвислих дротів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння — такі дроти ще можуть бути підживлені електрострумом.
Повернувшись додому, потрібно продезінфікувати мобільні засоби зв’язку, вимити руки з милом протягом не менше ніж 30 с або обробити їх антисептиком. Надзвичайно важливо під час карантину виконувати правила із запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання тощо: уникати контакту з особами, які мають симптоми респіраторного вірусного захворювання,при нездужанні не виходити з дому, щоб не заразити інших людей, викликати лікаря.

________________________________________________________________________________________________________________________
Інструкція з безпеки жттєдіяльності під час карантину

Інструкція з безпеки життєдіяльності під час карантину
Загальні положення
1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності під час карантину поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час перебування на карантині.
1.2. Інструкцію розроблено відповідно до таких нормативних актів:
• Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563;
• Правила дорожнього руху України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306;
• Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974.
Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час карантину
2.1. Під час карантину, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, потрібно чітко виконувати правила дорожнього руху:
• рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку, обережно по слизькій дорозі, особливо під час ожеледиці. Взуття має бути зручним, підбори – низькими;
• за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
• переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а за їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
• у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;
• виходячи на проїжджу частину з-за транспортних засобів упевнитись, що не наближаються інші транспорті засоби, бути особливо уважним і обережним при прослуховуванні плеєра через навушники та при використанні одягу з капюшоном;
• чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
• у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;
• категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або встановленими місцями;
• для запобігання ДТП за участю дітей категорично заборонено кататися на санчатах, ковзанах, лижах (інших зимових приладах для розваг) на проїжджій дорозі, категорично заборонене катання з гірок із виїздом на проїжджу частину дороги;
• для запобігання травмування можна кататися на ковзанах тільки у відведених для цього спеціальних місцях й на міцному льоду без розщелин;
• користуючись транспортним засобом, необхідно сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.
2.2. Під час карантину, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:
• не брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (петарди, бенгальські вогні, феєрверки, легкозаймисті речовини тощо);
• користуватися газовою плитою тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання;
• заборонено застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення;
• у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці ніякі незнайому чи чужу побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;
• не можна наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться струмом. Користуватися електроприладами тільки сухими руками. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, негайно повідомити про це дорослому;
• не збиратися біля проходів у громадських установах, входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;
• у разі пожежної небезпеки – наявності вогню, іскріння, диму – негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, свій номер телефону;
• при появі запаху газу в квартирі у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту й вийти з приміщення;
• негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.
2.3. Під час карантину, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:
• категорично заборонено виходити на льодову поверхню замерзлого водоймища. Особі, яка провалилася під лід, необхідно подати мотузку, дошку, одяг, але не підходити до неї близько. Якщо лід крихкий, треба лягти на нього й проводити операцію рятування в той бік, із якого прийшла людина – в інших місцях лід може бути більш крихким. Не поспішаючи, слід допомогти людині вибратися з води, зняти мокрий одяг, зігріти, покликати на допомогу, відвести постраждалого у тепле приміщення, вжити заходів щодо недопущення обмороження;
• категорично заборонено наближатися й перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів і попередження травм;
• категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, стимулятори;
• заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;
• пересуватися обережно, спокійно. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк, не травмуватися через ожеледь;
• не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – такі проводи ще можуть бути підживлені електрострумом; не підходити до щитових, не залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень за 5 м;
• бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки чи атракціони, турніки, прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших;
• не виходити на дах багатоповерхівки;
• не підходити до відчинених вікон, не спиратися на перила, парапети сходинок , щоб уникнути падіння; не спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи – там може бути отруйний газ;
• не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання укусів від хворих на сказ тварин.
2.4. Учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутих приміщеннях:
• не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, у жодному разі не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;
• не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Краще відповісти, що не знаєте, і швидко йти геть;
• слід триматися подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травм;
• не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; слід одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважним, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;
• не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.
2.5. Надзвичайно важливо під час карантину виконувати правила з запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання тощо:
• при нездужанні не виходити з дому, щоб не заразити інших людей, викликати лікаря;
• хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну;
• приміщення постійно провітрювати;
• у разі контакту із хворим одягати марлеву маску;
• хворому слід дотримуватися постільного режиму;
• перед їжею мити руки з милом;
• не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити перед вживанням;
• не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, не рекомендованих лікарем;
• якщо ви погано почуваєтеся, а поряд нікого немає, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.
Вимоги безпеки життєдіяльності при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації
3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки працівників правоохоронних органів.
3.2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.
3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю, слід зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами: 101 – пожежна охорона; 102 – міліція; 103 – швидка медична допомога; 104 – газова служба, коротко описати ситуацію, назвати адресу, де відбулася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.
3.4. За можливості варто залишити небезпечну територію.

______________________________________________________________________________________________________
Причини дорожньо-транспортного травматизму та шляхи його попередження

25 лютого 2021 р. інженером з охорони праці та медичною сестрою училища було проведено бесіду та тему: "Причини дорожньо-транспортного травматизму та шляхи його попередження". В ході бесіди були розглянуті наступні питання:
Небезпека дорожньо-транспортних пригод
Правила уникнення ДТП
Види ДТП. Дії свідка ДТП
Правила дій у громадському транспорті при ДТП
Причини дорожньо-транспортних подій
Дорожньо-транспортний травматизм та його види
Автомобільний травматизм та його види
Мотоциклетні травми та їх види
https://ptu8.com.ua/materials/188.jpg
https://ptu8.com.ua/materials/187.jpg

___________________________________________________________________________________________________________________________________
Безпека в Інтернеті

22 лютого 2021 року В ДНЗ "Тетіївське ПТУ" медичною сестрою Ракубовчук У. та інженером з охорони праці Слюсаренко В. було проведено роз'яснювальну роботу із здобувачами освіти про безпеку в Інтернеті. Учні приймали активну участь в обговоренні даного питання.
https://ptu8.com.ua/materials/183.jpg https://ptu8.com.ua/materials/184.jpg https://ptu8.com.ua/materials/185.jpg

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІНСТРУКЦІЯ-ПА’МЯТКА
про заходи безпеки
для запобігання захворювань
та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)

Інструкція-пам’ятка обов’язкова для виконання всіма працівниками підприємства, зокрема під час дистанційної роботи.
1. Уникайте скупчення людей під час подорожі до роботи та на робочому місці:
• по змозі не користуйтеся громадським транспортом або таксі;
• у разі перебування на зупинках громадського транспорту дотримуйтеся безпечної відстані між людьми не менше ніж 1,5 м;
• у разі перебування у громадському транспорті застосовуйте захисну маску, тримайтеся на відстані не менше ніж 1 м від людей, особливо які кашляють або чхають, використовуйте антисептик для рук на основі спирту та вологі серветки;
• не відвідуйте масові заходи і не знаходьтеся в місцях скупчення людей (не більше ніж 10 осіб) або на робочих місцях в одному приміщенні — одна особа на 10 кв. м;
• під час переміщення по підприємству та безпосередньо на робочому місці дотримуйтесь безпечної відстані між співпрацівниками не менше ніж 1,5 м.
2. Дотримуйтеся правил гігієни:
• уникайте рукостискання – використовуйте інші безконтактні способи вітання;
• уникайте контакту з усіма, хто має кашель або інші ознаки респіраторних захворювань;
• кашляйте і чхайте у лікоть, або прикривайтеся тканиною, серветкою, захисною маскою; у жодному разі не кашляйте у долоні або повітря;
• обробляйте руки антисептиком для рук на основі спирту;
• не торкайтесь свого обличчя, очей, носа і рота, поки не помиєте (не обробите спиртовим антисептиком) руки.
3. Часто мийте руки:
• регулярно і ретельно мийте руки з милом принаймні не менше 20 секунд;
• якщо не має можливості помити руки, їх потрібно обробити дезінфікуючими засобами на основі 60—95%-вого спирту, втираючи у всю поверхню рук до їх висихання, або носіть захисні рукавички;
• мийте руки або обробляйте їх дезінфікуючими засобами щоразу, коли стикаєтеся з поверхнями. У разі помітного забруднення обов’язково ретельно мийте руки з милом.
4. Регулярно провітрюйте приміщення:
• робіть регулярні технічні перерви для провітрювання або вентиляції;
• регулярно відкривайте вікна (бажано через кожні 2 години) або вмикайте кондиціонер, при цьому намагайтесь уникнути протягів.
5. Регулярно проводьте дезінфекцію предметів та поверхонь:
• дезінфікуйте предмети і поверхні, до яких ви часто торкаєтесь, не рідше ніж кожні 2 години;
• регулярно протирайте дезінфекційними засобами такі поверхні, як дверні ручки, вимикачі, стільці, столи, монітори, телефони, клавіатури тощо.
6. Застосовуйте захисні маски:
• застосовуйте маски для захисту від потенційної небезпеки та інфікування з періодичною їх заміною залежно від ступеня захисту.
7. Використовуйте тільки індивідуальні предмети під час прийому їжі та дотримання питного режиму:
• купуйте їжу у запакованому виді;
• перед використанням їжі зніміть захисні засоби, ретельно вимийте руки
• під час прийому їжі у кімнаті прийому їжі (закладах харчування) дотримуйтесь протиепідемічних заходів, зокрема відстань між місцями для сидіння за сусідніми столами має бути не менше ніж 1,5 м; розміщуйтеся за одним столом не більше ніж учотирьох;
• не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження;
• не користуйтесь посудом, чашками, рушниками та іншими предметами спільно з іншими людьми й одночасно;
• вживайте напої (вода, соки, молоко тощо) у бутильованому або пакетованому вигляді. Не можна користуватися однією тарою з іншими людьми.
8. Щодня слідкуйте за станом свого здоров’я
• двічі на день вимірюйте температуру тіла — перед виходом на роботу та після повернення додому;
• залишайтеся вдома у разі погіршення самопочуття та ознак респіраторних захворювань: підвищеної температури, нежиті, кашлю, порушення дихання тощо;
• за перших ознак респіраторних захворювань на робочому місці негайно повідомте свого безпосереднього керівника, відділ персоналу та сімейного лікаря;
• за температури від 37,2 ºС необхідно самоізолюватися і отримати консультацію сімейного лікаря;
• за температури від 38 ºС і більше невідкладно зверніться до сімейного лікаря або викличте швидку, зателефонуйте на номери гарячої лінії COVID-19.
9. Дотримуйтеся заходів захисту після повернення додому:
• організуйте зону для «брудних» речей біля вхідних дверей;
• після входу до помешкання нічого не торкайтесь;
• зніміть взуття, верхній одяг біля вхідних дверей;
• залишайте сумки, пакети, ключі тощо біля вхідних дверей;
• продезінфікуйте поверхні сумок, пакетів, мобільних телефонів, окулярів тощо;
• обробіть руки антисептиком для рук на основі спирту;
• помийте з милом руки та обличчя.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Охорона праці очима дітей
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

В ДНЗ "Тетіївське ПТУ" було організовано та проведено конкурс дитячого малюнку на тему: "Охорона праці очима дітей"


Визначені та нагороджені переможці.

Перше місце розділили між собою Тетяна Січкарук та Оксана Борисюк.

Друге місце - Долбін Давід

Третє місце - Троцюк Максим

Переможці були нагороджені грамотами



______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ми - за безпеку руху
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

З 21 по 27 травня щорічно в Україні проводиться Тиждень безпеки руху, метою якого є попередження нещасних випадків на дорозі.

24 травня 2018 року в ДНЗ "Тетіївське ПТУ" інженером з охорони праці Слюсаренко В.Г. разом з майстром виробничого навчання Меленчуком В.М. була проведена змістовна бесіда з працівниками та учнями училища на тему: "Ми - за безпеку руху"

Під час бесіди наголошувалося, що потрібно знати, поважати та виконувати правила безпеки під час переходу вулиці, вивчати дорожні знаки.

Не варто на дорозі забувати про небезпеку на дорозі.

Правила дорожнього руху стосуються кожного.

Учні та викладачі училища прийняли активну участь в обговорені даного питання.





______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Захищене і здорове покоління
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

28.04.2018 року відзначають День охорони праці. Цього року Міжнародною організацією праці визначено девіз «Захищене і здорове покоління».
Збережене здоров’я молодого покоління позитивно впливає на розвиток національної економіки.
В ДНЗ «Тетіївське ПТУ» 27.04.2018 р. був проведений виховний захід з метою наголосити та попередити учнів про правила поведінки в громадських місцях та безпечне поводження на водоймах. Закріпити знання, спрямовані на популяризацію здорового та безпечного способу життя, підвищення рівня практичної підготовки учнів до дій у надзвичайних ситуаціях.



______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Поводження з вибухонебезпечними предметами
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________


З нагоди проведення Тижня охорони праці в ДНЗ «Тетіївське ПТУ» 25.04.2018 року був проведений виховний захід на тему «Поводження з вибухонебезпечними предметами».
На захід були запрошені представники Тетіївського районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які продемонстрували учням тематичний змістовний фільм та розповіли про небезпеку, яка чатує на кожного, при необережному ставленні до вибухонебезпечних предметів.


include ("protect.php");
?>