1-4Т Інформаційні технології


Тема 4 Мережні системи та сервіси 2 год
Використання можливостей глобальної мережі Internet в сільському господарстві.

Локальні і глобальні мережі; клієнти та сервери; протоколи; адресація в Інтернет; Web-сторінки, Web-сайти, Web-браузери, Web-сервери; адресація в Інтернет; браузери; пошук інформації; пошукові системи; спеціалізовані Web-ресурси; закон про авторське право.

Лабораторно-практична робота:

1. «Пошук інформації в Інтернет. Спілкування в форумах спеціалізованих Web-ресурсів. Користування спеціалізованими Інтернет-магазинами».

Опрацювати матеріал:
https://youtu.be/yO6F_DW2BSY

Лабораторно-практична робота:

1. «Пошук інформації в Інтернет. Спілкування в форумах спеціалізованих Web-ресурсів. Користування спеціалізованими Інтернет-магазинами».

5 правил, які полегшать пошук інформації в інтернеті
Кожен інтернет-користувач хоча б раз опинявся у ситуації, коли, провівши кілька годин у пошуках певної інформації, виявилось, що час витрачено даремно або ж пошук не дав бажаних результатів. Щоб витрачати час раціонально, пропонуємо вашій увазі добірку порад, які допоможуть вам шукати інформацію в інтернеті ефективніше.

Правило номер 1: користуйтеся різними пошуковими системами

Не дивлячись на те, що «мастодонти пошуку» (такі як Google, Яндекс, Yahoo! тощо) найчастіше пропонують аналогічні результати, все ж варто робити пошуковий запит не тільки на одному сайті. Відмінність у кілька посилань може бути критичною, якщо це буде саме те, що ви шукаєте.

Якщо ж ви палкий прихильник однієї з таких систем, то дізнайтесь, чи не має вона вузькоспеціальних пошукових інструментів (наприклад, у Google є Google Scholar, який дозволяє шукати лише за по онлайн-репозиторіями університетів, академічних видань).

Правило номер 2: копайте глибше

Хто з вас закривав пошуковик, побіжно переглянувши першу сторінку результатів? Так робити неправильно! Ми стереотипно думаємо, що найкращі й точні результати містяться на першій (ну, зрештою, на другій) сторінці. Саме тому корпорації платять великі гроші, щоб потрапити на перші сторінки пошуку. Не дайте себе обдурити: перегляньте більшу кількість сторінок. Далі ви зможете натрапити на менш проплачені, зате більш цікаві й потрібні сайти.

Правило номер 3: правильно формулюйте ключові слова

Ви повинні добре розуміти, що саме ви шукаєте, перед тим, як почати пошук. Це дуже важливо, адже часто користувачі сподіваються, що інтернет прочитає їхні думки і видасть потрібний матеріал з першого ж слова. Насправді ж потрібно правильно підібрати ключові слова.

Пошукові системи мають доступ до величезної кількості інформації, і якщо точно ввести ключові слова, то потрібну інформацію можна отримати значно швидше.

Правило номер 4: використовуйте модифікатори

Не всі знають, але звичайні розділові знаки (лапки, три крапки, тире, дефіс та інші) і кодування країн добре допомагають у тому, щоб звузити результати пошуку і зробити їх настільки релевантними, наскільки це можливо.

Використовуйте лапки, якщо вам потрібна конкретна фраза або словосполучення, тоді пошукова система зрозуміє, що слова обов'язково мають бути поруч.

Якщо вам потрібно знайти матеріал, що містить одні слова, але виключає інші, то використовуйте тире (або мінус). Це має ось такий вигляд: "Ньютон -яблуко".

Впишіть у пошуковому рядку назву сайту, на якому ви хочете шукати. Щоб пошук здійснювався лише на конкретному сайті, використовуйте слово site (сайт). Зробити це можна так: якщо ви шукаєте новини про Академію Хана на сайті newtonew.com, то введіть у рядку: Академія Хана site : newtonew.com.

Якщо вам потрібно знайти інформацію, що міститься у певному чисельному проміжку, то можна використовувати крапки, щоб вказати, який саме інтервал потрібно: на запит «Рішення 7ААС 2018 .. 2019» пошукова система покаже статті зі згадуванням «Рішення 7ААС» між 2018 і 2019 роками.

Використовуйте пошукову систему з кодуванням країни, щоб отримати результати пошуку на національних сайтах. Наприклад, Google Кореї має такий вигляд: www.google.co.kr

Правило номер 5: Будьте пильні і критичні

Не всьому, що є в інтернеті, варто вірити. Тому, коли ви читаєте статтю або завантажуєте матеріал з раніше невідвіданих сторінок, подумайте: цей сайт з первинними даними? Інформація свіжа, релевантна, достовірна? Стаття, яку ви читаєте, містить факти, але не посилається на джерела, з яких їх взято? Хто написав статтю? Чи не намагаються вам щось продати?

Отже, з цими простими правилами та порадами пошук будь-якої інформації не буде для вас проблемою. Однак не забувайте перевіряти знайдені матеріали на правдивість та актуальність.

Джерело: https://yur-gazeta.com/golovna/5-pravil-yaki-polegshat-poshuk-informaciy...

Інструменти спілкування в Інтернет

1. Чат

Чат (англ. chat - розмова) - засіб спілкування користувачів по мережі в режимі реального часу, а також програмне забезпечення, що дозволяє організовувати таке спілкування. Звичайно під словом "чат" мається на увазі обмін текстовими повідомленнями. Рідше використовують терміни голосовий чат, відео - чат (частіше - відео-конференція) і т.д. (Ці технології тільки розвиваються (за станом на 2005 рік) і відповідна термінологія ще не виробилася.)
Існує кілька різновидів програмної реалізації чатів:
- HTTP- або веб - чати. Такий чат виглядає як звичайна веб- сторінка, де можна прочитати останні кілька десятків фраз, написаних учасниками чата й модераторами. Сторінка чата автоматично обновляється.
- ІRC, спеціалізований протокол для чатів;
- програми-чати для спілкування в локальних мережах (наприклад, Vypress Chat, Іntranet Chat) . Часто є можливість передачі файлів;
- чати реалізовані поверх сторонніх протоколів (наприклад чат, що використовує ІCQ).
По застосуванню чати діляться на:
- all2all групова комунікація (наприклад, ІRC, Yahoo! Chat);
- p2p персональні комунікації (наприклад, ІCQ, Jabber, Skype, Yahoo! Messenger, AOL Іnstant Messenger) - особисте спілкування;
- b2b ділові - робота в групах;
- b2c споживчі - підтримка клієнтів компанії на корпоративному сайті.

2. Веб-Форум

Веб- Форум - клас веб- додатків для організації спілкування відвідувачів веб- сайта. Термін відповідає змісту вихідного поняття "форум".
Форум пропонує набір розділів для обговорення. Робота форуму полягає в створенні користувачами тим у розділах і наступному обговоренні усередині цих тем. Окремо взята тема, по суті, являє собою тематичну гостьову книгу.
Розповсюджений розподіл веб- форуму: Розділи ? теми ? повідомлення.
Звичайно повідомлення несуть інформацію "автор - тема - зміст - дата/час". Повідомлення й всі відповіді на нього утворить гілку (тему, тред, трэд (англ. thread), топік, топ (англ. topіc).
Відхилення від початкової теми обговорення часто заборонено правилами поведінки форуму. За дотриманням правил стежать модератори й адміністратори - учасники, наділені можливістю редагувати, переміщати й видаляти чужі повідомлення в певному розділі або темі, а також контролювати до них доступ окремих учасників.
На форумах може застосовуватися надзвичайно гнучке розмежування доступу до повідомлень. Так, на одних форумах читання й створення нових повідомлень доступні будь-яким випадковим відвідувачам, на інші необхідна попередня реєстрація (найпоширеніший варіант) - ті й інші форуми називають відкритими. Застосовується й змішаний варіант - коли окремі теми можуть бути доступні на запис всім відвідувачам, а інші - тільки зареєстрованим учасникам. Крім відкритих, існують закриті форуми, доступ до яких визначається персонально для кожного учасника адміністраторами форуму. На практиці також нерідко зустрічається варіант, коли деякі розділи форуму загальнодоступні, а інша частина доступна тільки вузькому колу учасників.
При реєстрації учасники форуму можуть створювати профілі - сторінки з відомостями про даного учасника. У своєму профілі учасник форуму може повідомити інформацію про себе, настроїти свій аватор або підпис, що додається автоматично до його повідомлень - залежно від переваг. Підпис може бути статичним текстом або містити графічні картинки, у тому числі т.зв. юзербарів.
Більшість форумів має систему особистих повідомлень, що дозволяє зареєстрованим користувачам спілкуватися індивідуально, аналогічно електронній пошті.
Багато форумів при створенні нової теми мають можливість приєднання до неї голосувань або опитувань. При цьому інші учасники форуму можуть проголосувати або відповісти на заданий у заголовку теми питання, не створюючи нового повідомлення в темі форуму.
Кожний конкретний форум має свою тематику - досить широку, щоб у її межах можна було вести багатопланове обговорення. Часто також кілька форумів зводять воєдино в одному місці, що також називають форумом (у широкому змісті).
По методу формування набору тим форуми бувають із динамічним списком тим і з постійним списком тим. У форумах з динамічним списком тим прості учасники можуть створювати нову тему в рамках тематики форуму.
Звичайно форум має можливість пошуку по своїй базі повідомлень.
Форум відрізняється від чата поділом обговорюваних тим і можливістю спілкування не в реальному часі. Це розташовує до більше серйозних обговорень, оскільки надає відповідальну більше часу на обмірковування відповіді. Форуми часто використовуються для різного роду консультацій, у роботі служб технічної підтримки.
У цей час веб- форуми майже повністю витиснули нові сни групи на базі NNTP і є одним з найбільш популярних способів обговорення питань у Всесвітній павутині. На даний момент форуми співіснують нарівні із блогами. Ці дві форми спілкування в Інтернеті практично не уступають один одному по популярності.

Джерело: https://lib.mdpu.org.ua/e-book/oi/lection7.htm
_________________________________________________________________________________


Тема 3 Застосування Програмного забезпечення ПК в сільському господарстві
https://youtu.be/Ah0U-4IPf2Q
https://youtu.be/raLB4-ywwyI
Організація графічної інформації в EXCEL

Excel надає великі можливості для графічного зображення даних. Для аналізу даних, записаних у вигляді таблиці, потрібно багато часу. Графічне зображення табличних даних дає змогу суттєво пришвидшити цей процес. Інструментом такого зображення в Excel є діаграми. За допомогою діаграм можна унаочнити основні властивості та співвідношення даних конкретної таблиці. Діаграма може будуватись на активному листі або на новому. Для побудови діаграм використовується Майстер діаграм, який має 4 кроки, для кожного з яких виводиться своє вікно діалогу. При редагуванні діаграм їх необхідно спочатку виділити.

Основні компоненти плоскої діаграми: область діаграми; область побудови; назва діаграми; вісь X та вісь Y; назви осей; ряди даних; мітки даних; легенда (ключ легенди та елемент легенди).

В Excel є 15 типів діаграм. Розглянемо основні з них.

Гістограми порівнюють значення кількох рядків споріднених даних. Окремі значення зображаються як вертикальні стовпці. Існують три основних види гістограм, які різняться методами порівняння даних:

гістограми, які порівнюють абсолютні значення даних;
гістограми з накопиченням, що показують як співвідношення окремих рядків даних, так і тенденції зміни сумарного значення всіх рядків;
нормовані гістограми, які показують внесок кожного ряду в сумарне значення.
Лінійні діаграми відрізняються від гістограм лише тим, що значення в них зображаються горизонтальними смутами. Лінійні діаграми вико­ристовують тоді, коли потрібно зробити акцент на значення рядів даних (гістограми акцентують увагу на зміні значень рядів у часі).

Графіки, як і гістограми, показують тенденції зміни з часом значень рядів даних. При цьому значення відображаються точками. Крім того, ці точки з'єднуються лініями, отриманими за допомогою лінійної інтерполяції. Так само як гістограм графіки є з абсолютними значеннями, з накопиченням та нормовані.

Діаграми з областями утворюються з графіків таким способом. Лінії даних на графіку є межами ділянок діаграми з областями. Кожна ділянка розфарбовується певним кольором.

Кругова діаграма показує співвідношення значень єдиного рядку даних. При цьому значення зображуються як сектори круга.

Кільцева діаграма - це різновид кругової діаграми, призначений для зображення даних кількох рядів. Кожному ряду відповідає кільце, а внескові конкретного значення в загальну суму ряду - сегмент кільця.

Точкові діаграми використовують для графічного зображення залежності кількох рядів даних від фіксованого ряду, який утворює вісь абсцис. При цьому залежності можуть зображатись як послідовностями точок, так і інтерполяційними лініями. Точкові діаграми схожі на діаграми-графіки.

Кулькові діаграми є різновидом точкових діаграм, їх використовують тоді, коли потрібно зобразити залежність між трьома параметрами. При цьому значення третього параметра визначає величину маркера даних (розмір кульки).

Для створення нових діаграм зазвичай використовують Мастер диаграмм, який можна викликати командою Вставка-Диаграмма... або кнопкою Мастер диаграмм з панелі інструментів Стандартная. Зауважимо, що перед запуском Мастер диаграмм доцільно виділити дані (значення та категорії), за допомогою яких потрібно побудувати діаграму.

Працюючи з Мастер диаграмм, інформацію про діаграму вводять у чотири етапи (кроки), кожному з яких відповідає певне діалогове вікно.
https://39f4c8d84a.cbaul-cdnwnd.com/f266007f802169eda510330b6c77bf12/200...

1-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 1 ю 4); тип диаграммы).

Як зрозуміло із заголовка вікна, тут вибирають тип діаграми. Окрім описаних вже основних стандартних типів діаграм можна використовувати нестандартні типи, розміщені на вкладці Нестандартные.

2-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 2 из 4): источник данных диаграммы). На цьому етапі потрібно зазначити область розташування даних для побудови діаграми.

Область розміщення даних зазначають у полі Диапазон вкладки Диапазон данных. На цій самій вкладці задають орієнтацію рядів даних - горизонтальну (опція Ряды в строках) або вертикальну (опція Ряды в столбцах).
На вкладці Ряд задають інформацію окремо про кожний ряд даних: його назву, що використовується в легенді .(поле Имя), область числових значень ряду (поле Значения) та область назв/значень категорій (поле Подписи оси X або Подписи категорий залежно від типу діаграми).
3-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 3 из 4): параметры диаграммы). Потрібно задати параметри діаграми. Усі параметри поділені на кілька груп, кожній з яких відповідає певна вкладка вікна. Опишемо ці вкладки.

На вкладці Заголовки задають назву діаграми та осей значень і категорій (якщо вони є в цьому типі діаграми).
На вкладці Оси (відсутня для кругових та кільцевих діаграм) зазначають, які осі повинні бути на діаграмі. Крім того, для осі вибирають одну з трьох можливих шкал: автоматичну, за категоріями та часову.
На вкладці Линии сетки (відсутня для кругових та кільцевих діаграм) вибирають типи координатних ліній, що - відображатимуться на діаграмі. Для горизонтальних та вертикальних координатних ліній є два можливих види відображення: основные линии (великі інтервали між лініями) та промежуточные линии (малі інтервали між лініями).
На вкладці Легенда зазначають, чи потрібно додавати легенду до діаграми, а також де її розташувати на діаграмі.
На вкладці Подписи данных можна додати підписи до елементів рядів даних. Як правило, вибирають один з трьох видів підписів: значення елемента, категорію елемента чи відносну величину (частку) значення елемента порівняно із сумарною величиною ряду.
На вкладці Таблица данных (відсутня для кругових та кільцевих
діаграм) до діаграми можна додати таблицю з даними, на основі яких
побудовано діаграму.
4-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 4 из 4): размещение диаграммы). На цьому кроці потрібно вибрати місце розташування діаграми:

на окремому аркуші (ім'я нового аркуша потрібно ввести в поле отдельном) - діаграма займає окремий аркуш без комірок;
в одному з існуючих аркушів робочої книги (ім'я цього аркуша потрібно вибрати зі списку имеющемся) - діаграма стає об'єктом всередині аркуша.
Додавання тексту до діаграми: вибрати діаграму, до якої потрібно додати текст. На панелі інструментів Рисование натиснути кнопку Надпись. Виділити на аркуші область розміщення тексту. Ввести необхідний текст (усередині напису текст буде згорнутий). Щоб почати новий рядок у написі натиснути клавішу [Enter]. Після завершення введення тексту необхідно натиснути [Esc] чи клацнути мишею за межами напису.

Щоб змінити підписи осі категорій на аркуші, необхідно вказати комірку, що містить підпис, ввести нове значення і натиснути клавішу [Enter].

Щоб змінити підписи осі категорій на діаграмі, необхідно вибрати потрібну діаграму, а потім вибрати команду Диаграмма / Исходные данные.... На вкладці Ряд в полі Подписи оси X: вказати діапазон комірок аркуша, які потрібно використовувати як підписи осі категорій. Також можна ввести підписи, які треба використовувати, розділяючи їх комами, наприклад: А, В, С.

Якщо в полі Подписи оси X: ввести текст підпису, то він втрачає зв'язок з коміркою аркуша. Значення, які відображені на діаграмі, зв'язані з листом, з якого створювалася діаграма. При зміні даних на аркуші діаграма обновляється автоматично.

Для більшості плоских діаграм можна змінити діаграмний тип ряду чи даних діаграми в цілому. Для об'ємної діаграми зміна типу діаграми може викликати і зміну діаграми в цілому. Для об'ємних діаграм і для гістограм є можливість перетворити окремі ряди даних у конусну, циліндричну чи пірамідальну діаграму. Щоб змінити тип діаграми, необхідно вибрати діаграму, яку треба змінити, клацнувши правою кнопкою миші на ній. У меню, що з'явилося, вибрати пункт Тип диаграммы....

На вкладці Стандартные чи Нестандартные вибрати необхідний тип.

Ще один спосіб переходу в режим редагування діаграми - клацнути правою кнопкою миші, коли її покажчик знаходиться на необхідному компоненті діаграмі, і в списку команд, що з'явиться, вибрати Формат ххх..., (де ххх - назва компоненти діаграми).

Щоб виділити діаграму треба її вибрати, натиснувши праву кнопку миші. У меню, що з'явиться вибрати зі списку команду Очистить, діаграма буде вилучена з робочого листа. У деяких випадках може знадобитись відновити видалену інформацію. Для відновлення інформації в режимі редагування можна скористатися комбінацією клавіш [Ctrl+Z].

_________________________________________________________________________________________________________________


Тема 2. Застосування геоінформаційних технологій для забезпечення технологій "точного землеробства" в сільського господарства - 5 год.

https://ptu8.com.ua/materials/148.docx
https://ptu8.com.ua/materials/149.docx
_____________________________________________________________________________________________________________________________


Тема 1: Інформація та інформаційні процеси - 1 год

https://ptu8.com.ua/materials/147.doc